Jak bezpečně psovi vytáhnout klíště? Praktický návod pro majitele psa

S tímhle se někdy setká každý majitel psa. Vytahování klíštěte. Jedna z nejméně oblíbených činností při péči o psa. Bohužel klíšťatům budeme čelit kvůli změnám klimatu častěji. Dnes si budeme podívat o tom, kdy a kde je hrozba klíšťat nejvyšší a jak bezpečně vytáhnout klíště. 

V České republice je populace klíšťat poměrně vysoká, což souvisí s několika faktory. Klíšťata jsou přítomná především v přírodních a polopřírodních oblastech – v lesích, parcích, na loukách a kolem vodních toků. Klíčovým faktorem je klima, které v posledních letech podporuje jejich aktivitu. Mírné zimy a teplé jaro a léto umožňují klíšťatům přežít delší období. 

Dalším důvodem pro rostoucí počet klíšťat je změna krajiny. S rozvojem urbanizace a intenzivního zemědělství se krajina stává fragmentovanější, což poskytuje klíšťatům větší prostor k šíření. V městských oblastech se také častěji objevují zeleň a parky, což znamená, že i zde mohou klíšťata přežívat a ohrožovat psy a lidi.

Klíšťata útočí hlavně na jaře a v létě 

Klíšťata jsou nejaktivnější především od dubna do října, kdy jsou teploty nad 5 °C. Vrchol sezóny nastává obvykle v květnu a září. Nejčastěji se vyskytují ve vlhkých oblastech – v lesích, na loukách, u potoků a v parcích. I městská zeleň není výjimkou, takže nebezpečí klíšťat nehrozí jen v přírodě. Dospělá klíšťata se nejčastěji vyskytují v trávě vysoké od dvaceti centimetrů do jednoho metru na stoncích, popř. na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy čekají na procházejícího člověka či psa nebo jiné zvíře. 

Klíště obecné je malý parazit z čeledi roztočů, který se živí krví savců – včetně psů. Po přisátí může zůstat na těle několik dní, aniž by si toho pes všiml. Velikost samic se pohybuje od 3,5 do 4,5 mm (po nasátí i více než 1 cm), samečci měří 2,2 – 2,5 mm.

Tělo klíštěte se skládá z hlavové části a vlastního těla. Hlavovou část tvoří především dopředu směřující chobůtek, chelicery a makadla. Hypostom je pokrytý četnými nazpět směřujícími háčky sloužícími k vlastnímu průniku kůží a k následné fixaci. Po stranách hypostomu jsou párové ostré chelicery umožňující proříznutí kůže hostitele v první fázi přisátí.

kliste

Jaké nemoci klíšťata přenášejí na psa?

Stejně jako i lidí, přisátí klíštěte může i u psů vést k vážným onemocněním. Mezi nejčastější patří lymská borelióza a anaplazmóza, které mohou ohrozit zdraví i život psa. Tyto nemoci se často projevují únavou, horečkou nebo zánětem kloubů. Rychlé odstranění klíštěte z kůže psa jsou proto zásadní.

Po každé procházce je nutné psa pečlivě prohlédnout – zejména v oblasti uší, krku, mezi prsty a v tříslech. Klíšťata často volí místa s tenčí kůží. Rychlé nalezení a odstranění klíštěte významně snižuje riziko přenosu infekce.

Kdy a jak odstranit klíště?

Klíště odstraňujte co nejdříve, ideálně ihned po tom, co ho objevíte nebo jakmile přijdete z procházky domů. Čím déle zůstane na těle psa, tím vyšší je riziko nákazy. Nepoužívejte olej, krémy ani alkohol – klíště by se mohlo začít dusit a vypustit do rány obsah svého trávicího ústrojí, čímž zvýší riziko infekce.

Klíště, které se ještě nestihlo zakousnout, můžete sundat ze srsti psa a zneškodnit. Doporučujeme klíště uzavřít do igelitového sáčku a vyhodit nebo spálit. Pro odstranění klíštěte, které se už zakousnuté, použijte některý z vhodných nástrojů.

Vhodné nástroje na vytažení klíštěte

Pro bezpečné odstranění klíštěte můžete použít: 

  • Kovová pinzeta se špičatým koncem, kterou máte doma v manikúře (nezapomeňte pinzetu dezinfikovat)
  • Plastová pinzeta na klíště – za nás nejhorší možnost, s plastovou pinzetou se špatně odstraňují zejména menší klíšťata. Navíc hrozí, že v kůži zůstanou kusadla
  • Plastový hák na klíšťata – toto je naše nejoblíbenější varianta, protože s hákem spolehlivě vždy odstraníme celé malé i velké klíště. Používáme ➡️ TENTO HÁK OD HUNTER
  • Plastová karta na klíšťata – vhodná hlavně pro odstranění malých klíšťat

Důležité je klíště uchopit co nejblíže kůži a opatrně, ale souvisle otáčet do jedno směru. Jakmile uděláte alespoň pět otáček, zkuste klíště velmi pomalu vytáhnout. Pokud se ještě klíště nepustilo, opakujte postup, dokud se nepustí.

kliste na psovi

Co dělat po odstranění klíštěte 

Místo přisátí očistěte dezinfekcí, použít můžete třeba ➡️ SUPER SPRAY, který se vám bude hodit i při další péči o psa nebo vaší domácnost. Klíště můžete uchovat v uzavíratelné nádobce pro případ, že by se u psa později objevily příznaky nemoci – veterinář ho může poslat na analýzu. Sledujte chování psa následující dny – pokud bude apatický, trpět horečkou nebo kulhat, kontaktujte veterináře. Zpozorněte také v případě, že se místo přisání zanítí nebo zčervená.

Prevence je klíčem k ochraně psa

Pravidelné používání repelentních prostředků u psů výrazně snižuje riziko napadení klíšťaty. Existuje celá řada obojků, spot-on přípravků, sprejů, tablet a doplňků výživy, které účinkují proti klíšťatům s různou úrovní a délkou účinku.

Některé repelenty na chemické bázi mohou u citlivých psů vyvolat alergie, neurologické příznaky nebo podráždění kůže. Navíc mohou být toxické i pro děti, kočky nebo vodní organismy, pokud se pes koupe v přírodě. Proto vždy pečlivě zvažte použití přípravků na chemické bázi. Opatrní bychom byli také v případě použití tablet

Přírodní alternativy: šetrnější volba

Stále více majitelů psů včetně nás volí přírodní repelenty na bázi éterických olejů (např. citronela, levandule, cedr). Ty někdy mohou být méně účinné než chemické varianty, ale představují menší zátěž pro organismus psa i pro životní prostředí. Za nás je jedničkou ➡️ SÉRUM PROTI KLÍŠŤATŮM A BLECHÁM OD ECOPETS.

Přírodní repelenty je vhodné kombinovat s pravidelnou ➡️ KONTROLOU SRSTI, případně s částečným zastřižením chlupů v problematických částech těla. V oblastech s vysokým výskytem klíšťat lze přírodní ochranu doplnit o účinné doplňky výživy, jako mohou být přírodní látky a jejich směsi. My jsme si oblíbili doplňky výživy od ➡️ VERM-X a ➡️ YOGGIES.

Prevence, důslednost a šetrný přístup jsou klíčem ke zdraví vašeho čtyřnohého parťáka. Pravidelná péče nejen že ochrání psa před nebezpečnými nemocemi, ale také posílí vzájemné pouto a důvěru mezi vámi.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz