DOGGblogg

Psi a obiloviny. Ano nebo ne?

Krmení psů obilovinami je hodně aktuální a diskutované téma. Na otázku, jestli psům podávat obiloviny, ovšem neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž jak na konkrétním psovi, tak na druhu obilovin.

Pokud máte zdravého psa se správnou funkcí trávicí soustavy, který nejeví alergické příznaky, je jen a pouze na vás, zda ho budete krmit obilovinami anebo ne. Některým psům obiloviny velice chutnají, a pokud jim nezpůsobují zdravotní potíže, není důvod jim je v přiměřeném množství nepodávat. Problém je spíše v tom, že dnešní komerční krmiva, která najdete v chovatelských potřebách a supermarketech, jich obsahují přebytek. Pamatujte na to, že hlavní složkou potravy vašeho psa by mělo být maso a nic jiného.

Když se rozhodnete obiloviny podávat jako přílohu, vyzkoušejte ovesné vločky, pohanku, kroupy, jáhly, kuskus nebo bulgur. Neváhejte surovinu převařit, aby byla pro psa lépe stravitelná. A co rýže? Její použití v jídle pro psy není jednoznačné. Rýže sice bývá uváděná jako bezlepková, přesto někteří psi, kteří mají bezlepkovou dietu, nesnesou ani rýži. Většina psů ovšem rýži miluje a nezpůsobuje jim žádné potíže. Pro psy je zdravá zejména její hnědá, celozrnná varianta.

 

grain_hd

 

Pokud je pes na obiloviny přecitlivělý anebo jich jí příliš, může trpět na nadýmání, průjem anebo obezitu, v nejhorším případě se mu může přetočit žaludek (torze žaludku). Krmení obilovinami bychom se měli úplně vyhnout u alergických a nemocných psů. Pšenice a kukuřice jsou velmi častými alergeny, a proto byste měli jejich užívání omezit, včetně těstovin a piškotů, které pšenici obsahují. U specializovaného krmiva pro citlivé psy bývají obiloviny nahrazeny brambory, které obsahují spoustu důležitých látek a obecně jsou psy dobře přijímány. Vyzkoušet můžete také cizrnu nebo amarant.

Proč vlastně obiloviny psům mohou škodit, zejména potom ve vyšších dávkách? Na rozdíl od býložravců pes nemá ve slinách žádné trávící enzymy. Produkce trávicích enzymů je u psa aktivována přísunem proteinů – masa. Pokud je obilovin příliš, v žaludku není dostatek šťáv, což má za následek nedokonalé strávení potravy a tvorbu bakterií. Obiloviny v žaludku také bobtnají – schválně si všimněte, jak levné granule výrazně zvětšují svůj objem, jakmile je zalejete vodou. To může být pro zdraví vašeho psa velice nebezpečné, a proto výběru jídla věnuje nejvyšší pozornost.

Výrobci obiloviny do krmení dodávají především proto, aby snížili jeho cenu. Naštěstí dnes na trhu existuje celá řada grain free krmiv, tedy krmiv pro psy bez obsahu obilovin. Pokud je váš pes vybíravý, vyzkoušejte vlhké jídlo ve vaničkách nebo konzervách, které je pro psy atraktivnější než suchá, granulovaná varianta. Také můžete vyzkoušet namíchat vlhké a suché jídlo dohromady. Vybírejte takové krmivo, které je nejen bezlepkové, ale také neobsahuje žádné stabilizátory, umělé chutě a barviva. Pokud vás pes není alergický, zvolte krmivo s vysokým obsahem masa a nízkým obsahem obilí.

 

TIP: Vyzkoušejte NATURO a další GRAIN FREE krmivo pro psy a kočky bez éček

Napsat komentář