DOGGblogg

Běhání se psem: Proč a na co si dát pozor

Chodíte rádi na procházky s vaším psem? A proč nezkusit něco nového? Zdravý pes potřebuje pro udržení dobrého zdravotního stavu zvýšit tepovou frekvenci alespoň na 20 minut denně, většina plemen dokonce po delší dobu. Proč tedy nezkusit sportovat společně se svým psem?

Běhání je pro psy prospěšné i z dalších důvodů. Během běhu pes spotřebuje spoustu energie, kterou by jinak mohl věnovat zlobení, ničení nebo pronásledování vás na každém kroku. Běhání je také vhodné pro psy s nadváhou a pro nevyrovnané a vystresované psy, ti však vyžadují opatrné zacházení.

Pes, který má možnost se vyřádit při běhání, je celkově klidnější, šťastnější, neprojevují se u něj destruktivní a agresivní nálady. Je také zdravější, štíhlejší a snižuje se u něj pravděpodobnost srdečních a kloubních problémů.

 

Běhání se psem

 

Tipy na běhání se psem

1. Nezačínejte příliš brzy

Pokud jste si právě pořídili štěně, s běháním ještě chvíli počkejte. Odborníci doporučují začít běhat se štěnětem, kterému je alespoň 9 měsíců (u psů největších plemen to může být i více). Svaly mladšího psa se totiž ještě stále vyvíjí a nedokáží dostatečně podporovat kosti, a tak by se mohlo stát, že si štěně během běhu ublíží. Délku běhu prodlužujte postupně.

2. Nestresujte vašeho psa

Váš pes vás miluje a poběží tak daleko, jak jen bude moci. Nesnažte se ho ale přepínat. Během delších běhů pamatujte na krátké přestávky, během kterých si pes může odpočinout a napít se, nejlépe ve stínu. Nejlepší doba pro běhání se psem je ráno a večer, kdy jsou teploty příjemnější.

3. Pozor na krmení

Stejně jako lidé, ani psi nesmějí běhat s plným žaludkem. Nekrmte proto vašeho psa alespoň jednu hodinu před během. Pokud se svým psem běháte často a dlouho, zvažte nákup krmiva pro psy s vysokým výdejem energie.

4. Kontrolujte vašeho psa

Běhání se psem by se nikdy nemělo změnit v běhání za ním. Proto při běhání mějte vašeho psa na vodítku, předejdete tak i případným problémům s policií. Zvažte použití hands-free vodítka, nejlépe samonavíjecího s automatickou brzdou, se kterým si běhání užijete vy i váš pes. Pro všechny případy vašeho psa vybavte obojkem se známkou a kontaktními údaji pro případ, kdy by se ztratil.

5. Když doběhnete

Po těžkém tréningu nechte vašeho psa chvíli odpočinout a poté mu dejte čerstvou vodu, aby se mohl osvěžit. Zkontrolujte, jestli pes nemá žádná poranění, především na tlapkách, a také prohlédněte jeho srst, jestli se v ní nenacházejí klíšťata nebo jiní paraziti. Vašeho psa můžete odměnit jeho oblíbeným pamlskem.

TIP: Užijte si sportování společně s vaším psem s HANDS-FREE VODÍTKEM

Napsat komentář